bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

  • 15 listopada 2019
  • wyświetleń: 2233

Budynek Szpitala Wojewódzkiego zostanie podświetlony na fioletowo

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W Szpitalu Wojewódzkim od 1 stycznia tego roku na oddziale noworodków, na świat przyszło 122 dzieci, które urodziły się przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. W Polsce co roku rodzi się około 25 tysięcy wcześniaków.

kadra szpitala
Zespół oddziału patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaki pracownicy ubrani są w stroje koloru fioletowego. · fot.


W niedzielę wieczorem Szpital Wojewódzki zostanie podświetlony na fioletowo. Nieprzypadkowo to właśnie wcześniakom przypisany został ten kolor. W literaturze barwa ta dedykowana jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Wśród dzieci, które uratowano od początku tego roku na oddziale patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego, najmniejsze były trzy dziewczynki. Pierwsza po urodzeniu ważyła zaledwie 540 gramów, druga - 570 gramów, a trzecia - 600 gramów.

- Szansa przeżycia noworodka urodzonego w 23 tygodniu ciąży, z masą ciała 500 gramów wynosi około 20 procent. Wiedza, doświadczenie, a także specjalistyczny sprzęt, który mamy do dyspozycji sprawiają, że ratujemy coraz więcej niedojrzałych noworodków - powiedziała dr n. med. Danuta Zimmer, kierownik oddziału patologii noworodka. Tak małe dzieci często chorują na zapalenie płuc i pierwsze miesiące życia spędzają w inkubatorach, oddychając za pomocą respiratora.

SzpitalWojewódzki
W ubiegłym roku Szpital Wojewódzki również był podświetlony na fioletowo · fot.


Na świat w Szpitalu Wojewódzkim przyszły na świat także tzw. późne wcześniaki, urodzone między 34 i 36 tygodniem ciąży i ważące często poniżej 2500 gramów. To noworodki często mające kłopoty z karmieniem, które po wyjściu ze szpitala częściej chorują na zakażenia układu oddechowego.

Danuta Zimmer podkreśliła, że w walce o życie i zdrowie wcześniaka ogromną rolę odgrywają rodzice. To ich miłość, dotyk sprawia, że noworodek czuje się bezpiecznie i walczy o życie i zdrowie. W tej batalii, która trwa czasami tygodniami, towarzyszy dzieciom przez całą dobę personel oddziału patologii noworodka. - Oddajemy się tej pracy z pasją i poświęceniem - podkreśliła Danuta Zimmer.

Kierownik oddziału patologii noworodka przyznała, że w zespole którym kieruje każdy ma świadomość, że od jego pracy zależy efekt terapii dziecka. - Lekarze neonatolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, położne i cały personel pomocniczy, aktywnie włączają się w proces leczenia. Stanowimy zgraną ekipę także poza pracą. Takie święto jak Światowy Dzień Wcześniaka to okazja, aby tym wszystkim ludziom pogratulować codziennej pracy - powiedziała z uśmiechem Danuta Zimmer.

Najmniejsze dziecko uratowane w Szpitalu Wojewódzkim przyszło na świat w 2005 roku. Dziewczynka urodziła się przed planowanym terminem porodu i ważyła zaledwie 480 gramów, czyli mniej, niż pół kilograma cukru.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.